מחלות כבד

מחלות כבד הינן מחלות שכיחות, אשר מתחלקות לסוגים ורמות שונות, כגון: כבד שומני, צלקות ודלקות, שחמת ואף סרטן. מחלות אלו יכולות להיווצר מסיבות תורשתיות, אורח חיים לא בריא ולעיתים אף כתוצאה מרשלנות רפואית (למשל אי איתור של המחלה בזמן מה שהוביל להחמרה מדרגה נמוכה לדרגה חמורה יותר ומסכנת חיים). במידה ואתם סובלים ממחלות כבד ייתכן כי מגיע לכם תגמולים כלשהם מטעם גורמים שונים, כמו הביטוח הלאומי וחברות הביטוח הפרטיות, משרד הביטחון וגורמים רלוונטיים נוספים. במקרה כזה, חוות דעת רפואית מטעם מומחה למחלות כבד עשויה (ואף נחוצה על פי חוק במקרים מסוימים) עשויה לסייע בסיכויים לקבלת תגמולים מטעם הגורמים הנ"ל.

סוגי מחלות כבד

כבד שומני

כבד שומני (Fatty liver) זוהי בעיה רפואית שקטה שבמקרים רבים היא תוצא של תזונה ואורח חיים לקויים (כמו אכילת מזון עתיר שומן, סוכר וכולסטרול וצריכת אלכוהול גבוהה). מכונה "המחלה השקטה" בגלל שאין לה תסמינים ברורים בדרגות הנמוכות שלה. כשרמות השומן בכבד חורגות מהנורמה הכבד מוגדר כשומני, כאשר ברמות הנמוכות שלו הוא אינו משפיע ממש על התפקוד השגרתי.

דלקת בכבד

דלקת בכבד (סטאטוהפטיטיס) זהו מצב שבו ישנה התפתחות של תהליך דלקתי בכבד, מצב המחייב טיפול למניעת החמרה והתפתחות של הדלקת.

הפטיטיס - סוג של צהבת נגיפית
הפטיטיס (דלקת בכבד)

צלקות בכבד

צלקת בכבד (פיברוזיס) זהו מצב שבו החל להתפתח תהליך של הצטלקויות בכבד, מצב זה הינו כרוני ומחייב מעקב וטיפול לשם האטת קצב התפתחות ההצטלקויות.

שחמת הכבד

שחמת הכבד (צירוזיס) זהו מצב שבו הצלקות בכבד התפשטו בצורה נרחבת מה שמוביל לפגיעה משמעותית בתפקוד הכבד וכתוצאה מכך לפגיעה בתפקוד של החולה אשר עלול לסבול מצהבת, בצקות, נפיחות בטנית (כתוצאה מהצטברות נוזלים בבטן), דימומים, חולשות מצב זה הוא כרוני ומחייב מעקב רפואי צמוד, כולל טיפול תרופתי על בסיס קבוע.

רשלנות רפואית

מקרים נפוצים של רשלנות בקרב חולים במחלות כבד הם:

  • אי אבחון של המחלה בזמן
  • אבחון שגוי
  • טיפול לא מתאים/לקוי

במקרים של רשלנות ייתכן כי מגיע לנפגע פיצויים כספיים מטעם חברות הביטוח של המוסד המטפל וכן מטעם הביטוח הלאומי, לשם כך יש להגיע תביעת רשלנות רפואית לצד חוות דעת רפואית מטעם גסטרואנטרולוג אשר מתמחה במחלות כבד לשם מקסום סיכויי ההצלחה בתביעה וקבלת תגמולים.

חוות דעת רפואית

חוות דעת רפואית מטעם רופא מומחה במקרים של חולי כבד תידרש לרוב במקרים:

  • קבלת תגמולים מביטוח לאומי
  • הוכחת רשלנות רפואית במקרים שהנזק נגרם עקב רשלנות של הרופא/גורם המטפל
  • קבלת תגמולים במקרה של אובדן כושר
  • תביעת תגמולי ביטוח במקרים של סירוב מחברות הביטוח

לחוות דעת זו ישנו משקל רב בהחלטה של הגורם הרלוונטי (ועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, שופט בית המשפט, חברות הביטוח וגורמים רלוונטיים נוספים) אם יש מקום להעניק לתובע תגמול וכן על גובה הפיצוי.